Voters across Iowa will head to the polls Tuesday to elect board members for public school districts.

In Sioux City, five candidates -- incumbent Perla Alarcon-Flory and challengers Shaun Broyhill, Ron Colling, Miyuki Nelson and Jeremy Saint -- are competing for three seats on the seven-member board. There are about a dozen other contested races across the Journal circulation area. The largest single field is in the Okoboji district, where seven candidates -- Shannon Anderson, Cheryl Aumer, Brad Droegmiller, Todd Gonneman, Juli Johnson, James Slipke and Daniel Winkowitsch -- filed for two open at-large seats.

In the vast majority of districts, though, candidates are running unopposed. In the Sergeant Bluff-Luton district, Michael Laughlin are David Schaar are uncontested for the two open seats.

And, in a handful of districts, insufficient numbers of candidates filed for the ballot, meaning write-ins with the most votes will be elected. In the Woodbury Central district, with three seats open, only Bradley Koele filed, meaning at least two write-ins will win seats on the board.

In addition to local school board elections, some districts also have ballot initiatives to pass or renew special property tax levies. In each county, candidates for board of directors for Iowa community colleges also are running.

Below are K-12 school board candidates for area districts, listed by the county in which the main school offices are based. Many districts extend into two or more counties, however.

BUENA VISTA COUNTY

Albert City-Truesdale

At Large (vote for no more than three) Jennifer Holt; Linn Lovin; Kayla McCarthy.

Newell-Fonda

District 1 (vote for no more than one) John Sievers.

District 2 (vote for no more than one) Chris Mercer.

Sioux Central

District 2 (vote for no more than one) Write in.

District 3 (vote for no more than one) Lory Krummen.

Alta

At Large (vote for no more than two) Genevieve Gigi Nelson; Jon Turnquist.

Storm Lake

At Large (vote for no more than two) Erika Dierking; Peter Steinfeld; Stephanie Wilhelm.

Iowa Lake Community College

District 2 (vote for no more than one) Terri Wessels.

District 3 (vote for no more than one) Larry Hecht.

District 6 (vote for no more than one) Patrick Kibbie.

CHEROKEE COUNTY

Cherokee Community

At large ( vote for no more than two): Laura Jones; Charles Wulfsen.

District 2 (vote for no more than one): Curtis Johnson.

CLAY COUNTY

Clay Central-Everly Community

District 2 (vote for no more than one): Denny Dalen.

District 4 (vote for no more than one): Allison Goyette.

District 5 (vote for no more than one): Steve Kracht.

Spencer Community

At Large (vote for no more than three): Patty Ellsworth; Dean Mechler; David Schlichtemeier; Bob Whittenburg; Bill Zinn.

Iowa Lake Community College

District 6 (vote for no more than one): Patrick Kibbie.

CRAWFORD COUNTY

Ar-We-Va

At Large (vote for no more than two) Danielle Schrad.

Boyer Valley

District 1 (vote for no more than one) Ken T. Dunham.

District 2 (vote for no more than one) JoEtt Cogdill.

At Large (vote for no more than one) Elizabeth Heistand; Jennifer M. Malone.

Charter Oak-Ute

District II (vote for no more than two) William "Bill" Magill; Randy Weed.

Denison

At Large (vote for no more than three) Larry Andersen; John R. Held; Joseph J. Lally.

Schleswig

At Large (vote for no more than two) Cynthia March; Jason Schneider.

DICKINSON COUNTY

Spirit Lake Community

At Large (vote for no more than two) Kerri McKim; Scott Trautman.

Harris-Lake Park Community

District 2 (vote for no more than one) Chad Robert Hibma.

District 4 (vote for no more than one) Tim Harmon.

District 3 (vote for no more than one) Christopher Fuhrman.

Okoboji Community

At Large (vote for no more than two) Shannon Anderson; Cheryl Aumer; Brad Droegmiller; Todd Gonneman; Juli Johnson; James Slipke; Daniel Winkowitsch.

LYON COUNTY

Central Lyon

At Large (vote for no more than two): Keri Davis; Scott Postma.

George-Little Rock

District 2 (vote for no more than one): Wade Netten.

District 3 (vote for no more than one): Kristi Landis.

West Lyon School District

District 1 (vote for no more than one): Troy Bauder; Vince Smith.

District 2 (vote for no more than one): Jennifer Jensen; Mark D. Timmerman.

District 5 (vote for no more than one): Scott Lee.

MONONA COUNTY

West Monona

At Large (vote for no more than one): Bart Heisterkamp; Troy Johnston; Joe McMinamen.

District 1 (vote for no more than one): Joshua Lander.

District 2 (vote for no more than one): Geri Johnson.

Whiting

At Large (vote for no more than three): John L. Garred Jr.; Steven Murray; Alison E. Wiggs.

Western Iowa Tech Community College Area XII

District VIII (vote for no more than one): Russell C. Wray.

O'BRIEN COUNTY

Hartley-Melvin-Sanborn

District 2 (vote for no more than one): Andrew H. Schierholz.

District 3 (vote for no more than one): Write in.

District 5 (vote for no more than one): Scott Villink.

Sheldon School District

At Large (vote for no more than one): Lori Richards.

District 1 (vote for no more than one): Susan Rensink.

South O'Brien School District

District 1 (vote for no more than one): DJ Weber.

District 3 (vote for no more than one): Write in.

District 6 (vote for no more than one): Gina Paulsen.

North Iowa Community College Merged Area IV

District IV (vote for no more than one): Steve Loshman.

OSCEOLA COUNTY

Sibley-Ocheyedan Community

District 1 (vote for no more than one): Tasha Bos.

District 3 (vote for no more than one): Jamie Arend.

District 4 (vote for no more than one): Greg Atherton.

PLYMOUTH COUNTY

Akron-Westfield

District 1 (vote for no more than one): Nick Schoenfelder.

District 2 (vote for no more than one): Write in.

District 3 (vote for no more than one): Josh Martinsen.

District 4 (vote for no more than one): Cory Tucker.

Hinton Community

At Large (vote for no more than two): James D. Binneboese; John Reintzel; Erin Weiland.

Kingsley-Pierson

At Large (vote for no more than two): Jason Collins; Blake M. Laddusaw; Kate L. Pratt.

Le Mars Community

District 1 (vote for no more than one): Todd Lancaster.

District 2 (vote for no more than one): Scott Kommes.

District 4 (vote for no more than one): Write in.

Remsen-Union

At Large (vote for no more than three): Michael Sparr; Robin S. Weiler.

Western Iowa Tech Community College Merged XII

District 1 (vote for no more than one): Neal Adler.

SAC COUNTY

Odebolt-Arthur

At. Large (vote for no more than two) Trisha Winger; Chris Boyle.

At Large to fill vacancy (vote for no more than one) Write in.

Schaller-Crestland Community

District 1 (vote for no more than one) Gary L. Kron Jr.; Alan Movall.

District 2 (vote for no more than one) Tim DeLance.

At Large to fill a vacancy (vote for no more than one) Jeff Hansen; Christy Horan.

Iowa Central Community College Merged Area 5

District 3 (vote for no more than one) Larry Hecht.

East Sac County Community School District

At Large (vote for no more than two) Jay Stoltenberg; Brent Wilhelm.

SIOUX COUNTY

MOC-FV Community

District 3 (vote for no more than one) Hermencgildo Reyes Rodriguez.

District 5 (vote for no more than one) Christine Koerselman.

Boyden-Hull Community

District 1 (vote for no more than one) Mark Nilles.

District 3 (vote for no more than one) Gina Woelber.

District 2 to fill a vacancy (vote for no more than one) Laura Woelber.

West Sioux Community

District 1 (vote for no more than one) Russell Coons.

District 2 (vote for no more than one) Write in.

At Large (vote for no more than one) Ken Koch.

District 4 to fill a vacancy (vote for no more than one) Tom Sellers.

Rock Valley Community

At Large (vote for no more than three) Shelli Rens; Steven Van Den top; Terry K. Van Maanen.

Sioux Center Community

At Large (vote for no more than three) LoriAnne Andersen; Nathan Bullock; Joshua C. Tacke; Jerod Work.

Northwest Iowa Community College

District I (vote for no more than one) Cynthia Porter.

District IV (vote for no more than one) Steve Loshman.

District VII (vote for no more than one) Larry Hoekstra.

WOODBURY COUNTY

Sioux City Community School

At Large (vote for no more than three) Perla Alarcon-Flory; Shaun Broyhill; Ron Colling; Miyuki Nelson; Jeremy Saint.

Sergeant Bluff-Luton Community School

At Large (vote for no more than two) Michael Laughlin; David Schaar.

Westwood Community School

At Large (vote for no more than two) Robert E. Dandurand; Lee Haveman; Brady Worrell.

Lawton-Bronson Community School

District 3 (vote for no more than one) Write in.

District 5 (vote for no more than one) Kristie Amick.

River Valley Community School

District 1 (vote for no more than one) Debie Stevenson.

District 4 (vote for no more than one) Kristi Krager.

Woodbury Central Community School

At Large (vote for no more than three) Bradley Koele.

Maple Valley-Anthon-Oto Community School

District 1 (vote for no more than one) Karen J. Kennedy.

District 3 (vote for no more than one) Dale E. Wimmer.

District 5 (vote for no more than one) Write in.

Western Iowa Tech Community College

District V (vote for no more than one) Deborah J. Cook.

District VIII (vote for no more than one) Russell C. Wray.

District II (vote for no more than one) Curtis Johnson.

0
0
0
0
0

Managing editor

Load comments