Siouxland People

2011-01-02T00:00:00Z Siouxland People Sioux City Journal
January 02, 2011 12:00 am

Campus news

NORFOLK, Neb. – The following fulltime Siouxland students received a 4.0 grade point average from Northeast Community College.

Nebraska

Bancroft: Britanny Cole, Daniel Niemeyer

Crofton: Tasha Mueller, Lacey Wendte, Patricia Zuhlke

Dakota City: Kaya Moninger

Emerson: Jessica Dawkins

Fordyce: Travis Arens

Hartington: Curtis Kathol, Philip Wiebelhaus

Lyons: Galvin Vetick

Norfolk: Nichole Anderson, Juan Andrade, James Applegate III, Alicia Beaty, Corrine Becklun, Alycia Blevins, Sakena Brice, Todd Brooks, Hunter Christiansen, Angela Cornett, Joshua Doten, Jeffrey Dunn, Lance Fick, Jordan Heng, Bradley Hoelscher, Edward Huebner, Bradley Kelberlau, Kori King, Chadwick KinKennon, Rachel Leise, Andrea Lidgett, Field May, Gwendolyn Moore, Karrington Moudry-Cooper, Bobby Nelson, Melissa Perez, Trevor Portiner, Megan Promes, Brandon Ramaekers, Jennifer Ramaekers, Angela Rezac, Jessica Schmidt, Lindsey Schwan, Jared Sellin, Taleigh Swartz, Shelby Timperley, Kari Uhlir, Kelsey Vesely, Brad Wiebe, Hannah Williams, Amanda Wisnieski, Deanna Witt, Trisha Wolfe, Taylor Wozny

Pender: Hannah Bowder, Jay Brichacek, Stacy Connealy

Pierce: Andrew Evans, Joey Koehn, Amanda Rathjen, Amy Unseld

Plainview: Laura Frahm

Ponca: Margaret Arrasmith, Timothy Crawford

Randolph: Malissa Bermel, Heath Hammond, Adam Haselhorst, Timothy Schmit, Trent Thompson

South Sioux City: Elena Alonso, Clayton Koehler

Stanton: Samantha Unger

Wakefield: Evan Bartels, Brian Boeckenhauer, Allison Haglund

Wayne: Shaylyn Tullberg

Wynot: Cassie Schmidt

Iowa

Hornick: Nyki Peterson

Lake City: James Naughton

Sioux City: Nicole Pickering, Chad Utesch

South Dakota

Yankton: Hanna Jansen

Western Iowa Tech Community College conferred degrees, diplomas and certificates at its fall commencement ceremony Dec. 21 at the college's Sioux City campus. An asterisk (*) denotes students graduating with honors. The following graduates are:

Iowa

Sioux City: Jodee R. Percell, A+ certification and smart home technology specialist; Kelsey M. Moore, administrative assistant - legal; *Mindy Lynn Rogers, administrative assistant office management; Josh J. Johnson, advanced welding, industrial welding, and qualified welding; Ralph M. Camerer, advanced welding and qualified welding; Andrew M. Simoni, air conditioning, heating, and air conditioning, heating, and refrigeration; Sheldon S. Neville, air conditioning, heating, and refrigeration; *Mindy J. Brinkerhoff, Sherrell L. Brown, Orlando M. Clemente, *Brittany M. Dekker, *Kolby R. DeWitt, Rose M. Gentry, Kelsey Gerch, Titus C. Greer, *Matthew Alexander Harbeck, Sean M. Kress, Emily M. Lane, *Sunnie Evelyn Rose Ludwigs, Justin M. McLaughlin, Shane J. Monlux, Paul W. Thomas, Amber M. Vaul, *Bryan R. Whitlock, Jennifer J. Zorgdrager, arts and sciences; Michaeline Acker, Melissa A. Ahrenstorff, Eleonore P. Fiawoo, Jaclyn L. Hulett, Allison R. Jaynes, Jill R. Jeffords, Pamela K. Lepird, Julie K. Lines, Kerrie S. Miller, Natalie G. Munoz, *Michele M. Parker, Aaron D. Rice, Michael A. Stoos, Amy F. Strim, associate degree nursing; Mark Akerberg, Robert Akerberg, Patrick Curry, Tony Dickerson, James Drake, Angel Lagunas, Jesse Reed, Norman Rosendahl, Justin Slinger, boiler operator; Donald Brown, Jack Carlson, boiler operator and boiler technician; Steve Bertrand, Brian Corey, Chad Coyle, Abel Gbogbo, Jim Kluver, Martin Velasco, boiler technician; *Anne M. Swan, business management; *William J. Michalcewicz, certified personal trainer; Natalie A. Dietrich, child care development assistant; Julie L. Benson, *Amanda A. Berge, *Bethany L. Marcoe, Megen R. Noll, child care supervision and management; Minh C. Diep, *Daniel D. Dillavou, construction; Angela Allyn-Sheehan, Matthew Sheehan, drywall; *Mina T. Diep, entrepreneurship and technical business management; Barbara J. Hoffman, Jessica J. Tinker, financial services; Kayla K. Zuniga, hospital records transcription; Stacy A. Scott, Cheri C. Williams, human resources; Geraldine A. Dillavou, human resources and human resource technician; Michael R. Weber, human resources and technical business management; *Penny J. Bennett, medical assistant; Stacy Lynn Walding, medical coding specialist; Angela S. Babe, Crystal M. Jasso, medical secretary; *Jasmin Youssefpour Harstad, medical transcriptionist; Amanda K. Ramirez, Amanda L. Rose, pharmacy technician; *Amanda R. Cabrera, Alberta M. Cardenas, Julie A. Castellanos, Christina L. Cherkas, *Alisha R. Claus, Karly M. Collyer, Ashley E. Lambing, Iysha M. Lowery, Tristan M. McLaughlin, *Marisa L. Mead, Jennifer J. Meyer, Lindsey M. Morley, Ricardo Osorio, *Tasha N. Rich, *Lisa E. Sands, *Cindy L. Schuur, *Melissa A. Strand, Briana Terry, Holly J. Van Wyk, Amy C. Wise, practical nursing; Clydette Barnes, Jeremiah Barnes, Duane Behrens, Patrick Boyd, Nancy Brodersen, Monty Ernst, Juan Gonzalez, Thomas Goode, David Grieshop, James Hunt, Fidel Olmos Jimenez, Chris Jorgenson, Adan Jurado, Merlin Kass, John Kueny, Doug La Gue, Duke Lethbridge, Irabel Lopez, Daniel Nuno, Jose Perez, Herbert Picotte, William Powers, Alan Reyes, Brian Susie, Michael Wolden, William Worrell, professional truck driver training; *Demetria L. Carman, surgical technology; Joel R. Robinson, *Brent Vander Weil, Jonnathan Mark Walker Jr., technical studies; Rachel K. Rohde, veterinary assistant;

Akron: *Sabrina L. Brown, hospital records transcription and medical transcriptionist; *Kayla M. Smith, pharmacy technician; Farrah L. Baisden, Amber C. Waterbury, practical nursing;

Anthon: Melissa D. Cooley, practical nursing;

Arthur: *Nicole J. Thies, technology and office assistant;

Aurelia: *Suzanne Gustafson, arts and sciences;

Blencoe: Pamela K. Nielsen, arts and sciences and paraeducator;

Carroll: Stacy M. Heuton, practical nursing;

Castana: Randy Lee Utterback, boiler operator;

Chatsworth: Pamela J. Frye, human resource management; Emily E. Knie, practical nursing;

Cherokee: Miranda K. Madsen, paraeducator;

Cleghorn: *Kristi K. Jensen, hospital records transcription;

Coralville: Mukazi Musafiri, arts and sciences;

Deloit: Tina M. Fuller, medical assistant;

Denison: *Jeremy J. Fuhrman, Richard D. Sands, auto mechanics; Jessica A. Nissen, practical nursing; Steven Gordon, Jacob Morley, professional truck driver training;

Des Moines: Joshua Z. Johnson, auto mechanics;

Hawarden: *Carrie L. Wilkison, arts and sciences; Amy E. Barnes, child care supervision and management;

Hinton: Laura A. Binneboese, associate degree nursing; Christopher D. Hickey, automotive technology;

Holstein: *Barbara A. Leuschen, arts and sciences;

Hornick: Megan R. Lister, associate degree nursing;

Ida Grove: *Heather M. Conover, Sharon A. Nelson, arts and sciences;

Ireton: Hilary R. Bertram, associate degree nursing;

Kingsley: *Anne M. Shearer-Klaus, arts and sciences; Paige M. O'Keefe, veterinary assistant;

Lawton: Rachel Dora French, Mollie J. Gross, associate degree nursing; Wendy R. Poulson, medical assistant;

Le Mars: Zachary A. Dimmick, Jayme A. Mohr, advanced welding, industrial welding, and qualified welding; Brent M. Palsma, air conditioning, heating, and air conditioning, heating, and refrigeration; Seth David Shaver, arts and sciences; *Michelle T. Mathers, business management; Stevette L. Linden, Jaclyn M. TeBrink, child care supervision and management; Kristina M. Hargens, office assistant; *Paul D. Grohs, payroll clerk; Stacey R. Petersen, practical nursing;

Manson: Dawn R. Anderson, arts and sciences;

Mapleton: *Suzie R. Gosch, associate degree nursing; Betsy D. Tucker, practical nursing;

Moville: *John F. Russom Jr., arts and sciences; Courtney A. Baird, associate degree nursing; David Rilling, boiler technician;

Newell: *Karen B. Flores-Marin, arts and sciences;

Onawa: Breanna M. Kuhlman, practical nursing;

Orange City: Brent L. De Boer, police science - corrections;

Pierson: *Linda L. Kappes, associate degree nursing; *Jana Hoppe, medical secretary;

Pisgah: Lisa M. Pruett, practical nursing;

Remsen: *Kipp P. Plank, construction; Tyler Theisen, graphic design;

Rock Valley: Keshia Aman, arts and sciences; John E. Wood, industrial welding and qualified welding; Nathan Alan Van Otterloo, technical studies;

Rodney: *Zella L. Thomas, medical coding specialist;

Salix: Katie M. Higgins, practical nursing;

Sergeant Bluff: *Bradley A. Olson, air conditioning, heating, and air conditioning, heating, and refrigeration; Whittney J. Carnahan, Holly L. Lansink, arts and sciences; Kimberly K. Shugar, associate degree nursing; Alyssa L. Sorensen, practical nursing; *Nicole E. Eakin, surgical technology; Sandra M. Headid, technical studies;

Sheldon: William R. Bellows, arts and sciences;

Sioux Center: *Jeremy S. Spaans, technical studies;

Ute: *Teresa K. Weller-Iverson, medical transcriptionist; Kristina L. Leitz, practical nursing;

Westfield: Danielle N. Frigge, practical nursing;

Nebraska

Bancroft: Jennifer R. Cole, practical nursing;

Craig: Evan Norton, boiler operator;

Hubbard: Elizabeth R. Harvey, Ashley M. Strong, associate degree nursing;

Jackson: Calvin Kramper, boiler operator;

Omaha: Joshua Robert Ronfeldt, technical studies;

Pender: Francesca L. Knapp, Wendy I. Peterson, associate degree nursing;

Rosalie: Charles Pyle, boiler operator;

South Sioux City: Martin Ochoa, air conditioning, heating, and refrigeration; Mariana F. Gallardo, Phethsamone Nasay, arts and sciences; Rebecca J. Arends, associate degree nursing; Alejandro Curiel, industrial plant technology; Kyle M. Smith, industrial welding and qualified welding; Thiphaphone Nok Phimmasane, pharmacy technician; Melissa J. Moody, Mary-Claire C. Torticill, Katie C. Zweep, practical nursing; Roger Gunn, professional truck driver training;

Wakefield: Kayla M. Haglund, associate degree nursing;

Walthill: Brad Appleton, professional truck driver training;

South Dakota

Burbank: Joseph Kyte, professional truck driver training;

Dakota Dunes: Dusti J. Sievers, practical nursing;

Dell Rapids: Debra A. Foster, associate degree nursing;

Jefferson: Aaron J. Christenson, police science - corrections;

McCook Lake: Jason Thomas Reich, arts and sciences; *Amy A. Patterson, business management;

North Sioux City: George B Clay, arts and sciences; Richard Rasmussen, boiler operator; Craig Wickey, boiler technician; Jessica R. Moody, dental assisting; James Schroeder, professional truck driver training;

Vermillion: Megan A. Bates, arts and sciences; Tresa L. Nygren, associate degree nursing; David Fickbohm, boiler operator; Tamara S. Davis, practical nursing; Charles Phillips, renewable fuels technician;

Yankton: Jerod L. Slaba, business management;

Other states

Oakdale, Calif.: Julianna R. Olson, practical nursing; Las Vegas, Nev.: Nicole Frank, associate degree nursing.

The following students achieved a grade point average of 4.0 and satisfactory clinical attainment for the spring 2010 semester at St. Luke's College:

Associate of Science in Nursing: Olivia Chapman, Orange City, Iowa; Emily Cote, Sioux City; Brittany Haan, Waupun, Wis.; Brittany Kooiker, Tinley Park, Ill.; Ashleigh Minderhoud, Airdrie, AB Canada; Andrea Parkinson, Akron, Iowa; Mary Schaffhausen, Sioux City; Kellie Soll, Pender, Neb.; Nasia Wagenaar, Alton, Iowa

Associate of Science in Imaging Sciences: Mariah Brown, Merrill, Iowa; Charity Hamblen, Sioux City; Kathryn Haun, Kimball, Neb.; Amy Holden, Scranton, Iowa; Lynette Lambing, Sioux City

Associate of Science in Respiratory Care: Tonya Wenman, McCook Lake, S.D.

The following students achieved a 4.0 grade point average from Morningside College for the fall semester of the 2010-11 academic year:

Sioux City: Kaeli Austin, Holly Becker, Monica Blaine, Kyle Bubb, Dawn Conover, Leslie Foral, Judith Ford, Marisa Graham, Travis Hanson, Mary Horton, Kyle Kinney, Daren Koehler, Annibel Lange, Courtney Lucart, Lexie Matthey, Megan Mosher, Allison Nguyen, Cherie Nguyen, Cameron Oakley, Athena Riesenberg.

Iowa

Vanessa Acosta, Denison; Rebecca Anderson, Lawton; Valorie Anderson, Fonda; Hollyann Anderson, Laurens; Kathleen Arnts, Alta; Emily Beaton, Spencer; Lydia Bienlien, Glenwood; Christina Blomgren, Council Bluffs; Erin Bohlmann, Denison; Stephanie Campbell, Council Bluffs; Stephanie Carlson, Alta; Kayla Clarey, Le Mars; Keshia DeRocher, Le Mars; Megan Deichmann, Marcus; Olivia Diggs, Ogden; Erin Downing, Ottumwa; Demirae Dunn, Cherokee; John Harris, Holstein; Eric Hockenberry, Anita; Tasha Hodgson, Blencoe; Hailey Hogan, Onawa; Courtney Kinnander, Armstrong; Monte Larsen, Neola; Jennifer Lau, Sergeant Bluff; Heidi Lieber, Lawton; Madalyn Mardesen, Elliott; Amanda Martens, Shelby; Breanna Mathes, Cherokee; Kelly McElrath, Moville; Nicholas McGraw, Cedar Rapids; Christina Meyerhoff, George; Melissa Mosier, Sergeant Bluff; Lauri Nees, Early; Leah Nielsen, Sergeant Bluff; Bradley Penning, Granville; Nancy Perrin, Cherokee; Jacquelyn Peters, Fonda; Kelsie Pomerenke, Sergeant Bluff; Emma Remy, Urbandale; Lauren Scherff, Fort Dodge; Brecca Schindel, Merrill; Amanda Schwarz, Cherokee; Sabrina Sieperda, Rock Rapids; Kaylee Spotts, Ida Grove; Annalise Tecken, George; Kelci Teut, Hinton; Laura Tolkamp, Lawton; Ariel Turnquist, Alta; Kelsey Uherka, Stanton; Maggie Vander Stelt, Maurice; Emma Vander Zyl, Des Moines; Jordan Walsh, Cherokee; Michele Witcombe, Cherokee; Kara Yoerger, Le Mars.

Other states

Cara Anderson, Fort Calhoun, Neb.; Jessica Bartak, Ewing, Neb.; Joshua Beutler, Bancroft, Neb.; Krystal Carlson, Richfield, Minn.; Sarah Davy, Saint Paul, Minn.; Briana Dietrich, Flandreau, S.D.; Lydia Ford, Vermillion, S.D.; Logan Franck, Seward, Neb.; Charles Gordon, Marinette, Wis.; Karen Hatlestad, Maplewood, Minn.; Heather Hoefs, Valentine, Neb.; Torild Johansen, Hubbard, Neb.; Kelsey Kallhoff, Neligh, Neb.; Taylor Kube, Crofton, Neb.; Danielle Kuchar, Meadow Grove, Neb.; Jeremy Lenz, Lincoln, Neb.; Jamie Maguire, Norfolk, Neb.; Samantha McCarville, Indianola, Neb.; Elliot Mitchell, West Point, Neb.; Charles Nixon, Norfolk, Neb.; Molly O'Neill, South Sioux City, Neb.; Leann Osten, Columbus, Neb.; Anastasia Ott, Trumbull, Neb.; Haley Rutherford, Glendale, Ariz.; Shannon Rutherford, Glendale, Ariz.; Nancy Seeman, Stanton, Neb.; Drew Smith, Milburn, Neb.; and Evan Swan, South Sioux City, Neb.

Other countries

David Riveros Garcia, Hernandarias, Paraguay; Gustav Hollnagel, Dresden, Germany; Nancy Waterstraat, Stralsund, Germany.

Copyright 2015 Sioux City Journal. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Business Search

Latest Offers

View More
loading...

Featured Businesses

View More
KFC
KFC

Community Calendar

Calendar Sponsor

Top Jobs

Now Hiring

Certified Nurse Aide (CNA) in Training

CDL Drivers

Maintenance, IT Draftering & More

Now Hiring

Now Hriing

Now Hiring

Now Hiring

Medical Laboratory Scientist / Med Tech

Office Assistant

Teachers & Coaches

Payroll SPecialiSt

Now Hiring

Cook for Camp Goodwill

Now Hiring

Chair Rental Available

Armored Car Security Guard

CNA or CMA

Class A CDL Driver

Inbound Supervisor

Now Hiring

Coordinator of the Center for Brain & Behavior Research

Utility/Sewer Crews

CDL

PT Weekend Operator

Now Hiring

Drivers Wanted

Now Hiring Civil Positions

Casey’s General Store - Now Hiring

Dietary Manager

Customer Assistance Professional

Production 1st & 2nd Shifts

Financial Coordinator

Class A CDL Driver

Restaurant Positions

Part Time Sales

Now Hiring

Director of Workforce Solutions

Insurance Inspector

Now Hiring

Poll

Loading…

Poll: What do you shop for at the Farmers Market?

View Results