Mackenzie Crawford at Iowa State Fair

Mackenzie Crawford, 11, of Sioux City, performed "On My Own" from "Les Miserables" at the Bill Riley Talent Search Sprout Showcase at the Iowa State Fair in Des Moines on Aug. 20. The East Middle School student was one of seven winners in the sprout (ages 2 - 11) division.

Photo by Steve Pope

SIOUX CITY | Many Siouxlanders participated in the wide variety of competitions at the Iowa State Fair in Des Moines.

There were 177 divisions, 769 classes and over 9,856 entries at this year's fair, which ended Sunday.

The following is a list of Northwest Iowans who placed in the top three in the competitions.

Quarter Horse Show, Amateur Select Western Pleasure: (1) Lori Van Ahn, Sac City.

Quarter Horse Show, Amateur Walk-Trot: (1) Kelly Cox, Elk Point, S.D., (2) Lori Van Ahn, Sac City.

Quarter Horse Show, Junior Western Pleasure, 5 Years & Under: (1) Conover Quarter Horses, Anthon.

Quarter Horse Show, Hunter Under Saddle: (3) Conover Quarter Horses, Anthon.

Quarter Horse Show, Senior Western Pleasure, 6 Years & Over: (2) Lori Van Ahn, Sac City.

Bill Riley Talent Search Competition, Senior division, Ages 13-21: (2) Libby Peterson, 20, Cherokee.

Bill Riley Talent Search Competition, Sprout division, Ages 2-12: (winner) Mackenzie Crawford, 11, Sioux City.

One Layer Cakes and Cupcakes: (1) Terri Treft, Sioux City.

Homemade Angel Food Cake: (2) Terri Treft, Sioux City.

Homemade Candies: (2) Terri Treft, Sioux City, (3) Harold Magg, Spirit Lake.

Homemade Fudge: (3) Harold Magg, Spirit Lake.

Chocolate A-Fair: (2) Terri Treft, Sioux City.

Frosted Cut Out Cookies: (2) Terri Treft, Sioux City.

FFA Breeding Swine Champion Hampshire Gilt: (1) Bradi Bohlke, Kingsley.

Hardanger Embroidery: (1) Janet Strouse, Storm Lake.

Dairy Cattle Junior Best Three Females: (3) Fick Swiss, Boyden.

Dairy Cattle Junior Two-Year-Old Cow: (2) Fick Swiss, Boyden.

Dairy Cattle Four-Year-Old Cow: (3) Fick Swiss, Boyden.

Beef Feeder Calf Registered Shorthorn Plus Market Steer: (2) Smith Show Cattle, Charter Oak, (3) Gruhn Show Cattle, Denison.

Beef Feeder Calf Registered Simmental Market Steer: (1) Schulte Cattle Company, Odebolt.

Beef Feeder Calf Registered Chianina Market Steer: (3) Schulte Cattle Company, Odebolt.

Beef Feeder Calf Registered AOB Market Steer: (2) Carson Schultz, Charter Oak.

Beef Feeder Calf Champion Simmental Market Steer: (1) Schulte Cattle Company, Odebolt.

Beef Feeder Calf Champion & Reserve AOB Market Steer: Reserve, Carson Schultz, Charter Oak.

Sheep Show Fall Ram Lamb: (1) Whiskey Creek Cheviots, Ocheyedan.

Sheep Show January Ram Lamb: (3) Whiskey Creek Cheviots, Ocheyedan.

Sheep Show February Ram Lamb: (3) Whiskey Creek Cheviots, Ocheyedan.

Sheep Show March & After Ram Lamb: (2) Whiskey Creek Cheviots, Ocheyedan.

Sheep Show Shorn Ram Lamb All Ages: (2) Whiskey Creek Cheviots, Ocheyedan.

Sheep Show Pair of Ram Lambs: (2) Whiskey Creek Cheviots, Ocheyedan.

Sheep Show Shorn Ewe Lamb All Ages: (1) and (2) Whiskey Creek Cheviots, Ocheyedan.

Sheep Show Pair of Ewe Lambs: (3) Whiskey Creek Cheviots, Ocheyedan.

Sheep Show Pair of Lambs: (3) Whiskey Creek Cheviots, Ocheyedan.

Sheep Show Young Flock: (3) Whiskey Creek Cheviots, Ocheyedan.

Sheep Show Flock: (3) Whiskey Creek Cheviots, Ocheyedan.

Sheep Show Champion Ram: Whiskey Creek Cheviots, Ocheyedan.

Wood Projects Religious Carving - In the Round: (1) David Lammers, Sioux Center.

Beer Competition Cream Ale: (1) Rod Wellman, Sioux City.

Beer Competition Pale Bitter Euro: (3) Rod Wellman, Sioux City.

Beer Competition Fruit Beer: (2) Rod Wellman, Sioux City.

Beer Competition Specialty Wood Aged: (3) Rod Wellman, Sioux City.

Beer Competition Smoked and Wood Aged: (2) Rod Wellman, Sioux City.

Clothing Construction Infant/Toddler Christening Dress or Suit: (3) Mary Dreeszen, Cushing.

Clothing Construction Children Coat or Jacket: (1) Mary Dreeszen, Cushing.

Clothing Construction Children Costume: (2) Mary Dreeszen, Cushing.

0
0
0
0
0

County and education reporter

Load comments