Adam Allard

Allard

ELK POINT, S.D.| Canton had six individual champions and went on to win the team title at the EP-J Invitational wrestling meet held in Elk Point, S.D. Saturday.

The C-Hawks, the Class B runner-up at the South Dakota state meet last season. Canton had 291 points and finished well ahead of runner-up Pierre Riggs who had 207 points. Payton Smith, a defending state-class winner took the title at 285 pounds,winning a tight 3-1 decision over Darlyn Marquez of West Sioux.

The Falcons were was third in the team results with 163 points and got titles from Adam Allard (113) and Kory Van Oort (145).

The host Huskies were fourth with 137 points and got an individual title from Logan Donelan at 182 pounds.

John Heinrich of Akron-Westfield, an Iowa state champion last winter, took the 160-pound class winning a 5-0 decision from Shaeden Scheidt of Canton.

Dakota Valley got a runner-up finish from Collin Becker at 170 pounts. Becker lost by fall to Maguire Raske of Pierre Riggs.

TEAM SCORES: Canton 291, Pierre Riggs 207, West Sioux 163, Elk Point-Jefferson 137, Parkston 131, Beresford/Alcester-Hudson 97.5, Bon Homme/Scotland/Avon 86, Millard North 66

106: 1, Braden Sehr, Canton; 2, Riley Weber, Parkston; 3,Hayden Shaffer, Pierre Riggs

113: 1, Adam Allard , West Sioux; 2, Braxton Trowbridge , Canton; 3, Jordan Rueb , Bon Homme/Scotland/Avon

120: 1, Zak Fowler, Elk Point-Jefferson; 2, Seth Peterson , Canton; 3, Solomon Allerheiligen , Millard North

126: 1, Kellyn March , Canton; 2, Jack Van Camp , Pierre Riggs; 3, Cordell Murtha , Parkston

132: 1, Caden Lamer , Tri-Valley; 2, William Turman , Pierre Riggs; 3 , Rocky Berg , Parkston

138: 1, Jaden Dominisse , Canton; 2, Grant Plucker, Parker; 3, Cade Hinkle , Pierre Riggs

145: 1, Kory Van Oort , West Sioux; 2, Kaden Laubach , Canton; 3, Trevor Stene , Beresford/Alcester-Hudson

152: 1, Scott Peterson , Canton; 2, Barry Browning , Pierre Riggs; 3, Teegan Tschampel, Hinton

160: 1, John Henrich , Akron-Westfield; 2, Shaeden Scheidt , Canton; 3, Austin Senger , Pierre Riggs

170: 1, Maguire Raske, Pierre Riggs; 2, Collin Becker, Dakota Valley; 3, Neddy Montes , West Sioux

182: 1, Logan Donelan , Elk Point-Jefferson; 2, Cullen Rutten , Canton; 3, Christian Wolthuizen , Akron-Westfield

195: 1, Nick Casperson , Beresford/Alcester-Hudson; 2, Brady Schoenfelder , Parkston; 3, Gage Gehring , Pierre Riggs;

220: 1, Marshall Baldwin , Canton; 2, Wyatt Johnson , West Sioux; 3, Brayden Leischner, Parkston

285: 1, Payton Smith , Canton; 2, Darlyn Marquez , West Sioux; 3, Pryce Dyk , Pierre Riggs

CHEROKEE INVITE

CHEROKEE, Iowa | Sheldon/South O'Brien edged host Cherokee 208.5-206 to take the team title at the Paul Fuhrman Invitational wrestling meet held Saturday.

Sheldon/South O'Brien had championship efforts from Eli Broesder (113), Dakota Johannes (145) and Luke Jenness (182) while Cherokee had a meet-high five titles with wins from Mason Hill (106), Damon Williams (126), Kade Jurgensen (138), Bronsan Reis (160) and Tyler Zeimen (170).

MOC-Floyd Valley took third place in the team standings despite not winning any individual titles. Hartley-Melvin-Sanborn (129) and Sergeant Bluff-Luton (128.5) were next in the team scoring. The Hawks got a title from Kaleb Schnurr (195) while SB-L had a weight-class title from Ethan Kempema (132).

North Union (95) and Maple Valley-Anthon-Oto/CO-U (91) were next with Bryce Kafton winning a title for the Rams at 120 pounds.

Western Christian/Unity Christian got a title in the 285-poiunt match from Spencer Cox.

TEAM SCORES: Sheldon/South O'Brien 208.5, Cherokee 206, MOC-Floyd Valley 140, Hartley-Melvin-Sanborn 129, Sergeant Bluff-Luton 128.5, North Union 95, Maple Valley-Anthon-Oto/CO-U 91, East Sac County 80, Western Christian 70, Kingsley-Pierson 37, Sioux Central 35

106: 1, Mason Hill Cherokee; 2, Johnny Hua, MOC-Floyd Valley; 3, Nathan Harden, Sioux Central

113: 1, Eli Broesder, Sheldon/South O`Brien; 2, Matthew Meyers, Hartley-Melvin-Sanborn; 3, Cameron O`Connell, Maple Valley-Anthon-Oto

120: 1, Bryce Kafton,Maple Valley-Anthon-Oto; 2, Devon Laubenthal, North Union; 3, Marcus Headid, Sergeant Bluff-Luton

126: 1, Damon Williams, Cherokee; 2, Dominique Hollowell, Sergeant Bluff-Luton; 3, Chase Verbrugge, Hartley-Melvin-Sanborn

132: 1, Ethan Kempema, Sergeant Bluff-Luton; 2, Dakota Peters, Sheldon/South O`Brien; 3, Dawson Mack, East Sac County

138: 1, Kade Jurgensen, Cherokee; 2, Mason Warnke, Sheldon/South O`Brien; 3, Ethan Baker of Sergeant Bluff-Luton

145: 1, Dakota Johannes, Sheldon/South O`Brien; 2, Mason Vaas,MOC-Floyd Valley; 3, Trever Dodd, Hartley-Melvin-Sanborn

152: 1, Garret Bruce, East Sac County; 2, Cameron Boyle, Maple Valley-Anthon-Oto; 3, Andrew Cox, Western Christian/Unity Christian

160: 1,- Bronsan Reis, Cherokee; 2, Noah Fleming, MOC-Floyd Valley; 3, Alex Hanner, Kingsley-Pierson

170: 1, Tyler Zeimen, Cherokee; 2, Logan Koedam, MOC-Floyd Valley; 3, Clayton leng, Sheldon/South O`Brien

182: 1, Luke Jenness, Sheldon/South O`Brien; 2, Conner Huss, MOC-Floyd Valley; 3, Treighton Schubert, Cherokee

195: 1, Kaleb Schnurr, Hartley-Melvin-Sanborn; 2, Thomas Nelson, Sheldon/South O`Brien; 3, Fernando Mercado, MOC-Floyd Valley

220: 1, Angel Martinez, North Union; 2, Jonah Dachen, Sheldon/South O`Brien; 3, Wyatt Kraft, Cherokee

285: 1, Spencer Cox, Western Christian/Unity Christian; 2, Harrison Norgaard, Sheldon/South O`Brien; 3, Stephen Trejo, MOC-Floyd Valley

0
0
0
0
0

Load comments