{{featured_button_text}}

SIOUX CITY | The following singers and musicians earned Iowa All-State Music Festival accolades this fall and performed Saturday at the concert at Iowa State University in Ames. The concert will be televised at 7 p.m. Thursday and 5:30 p.m. Sunday on Iowa Public Television.

Students are arranged by school, with a number in parenthesis noting how many from each school performed at the Iowa All-State Music Festival.

Akron-Westfield (1): Nicholas Schnell.

Alta-Aurelia (2): Carly Drenth, Reghan Harms.

Bishop Heelan (8): Grace Beumler, Kelsey Jackson, Karissa Fjeldheim, Noah Elbert, Christian Krogh, Andrew Linden, Michael Danner, Miles Patton.

Boyden-Hull (1): Heather Shih.

Carroll (3): Abbie Espenhover, Sara Sweeney, Trevor Caltrider.

Central Lyon (1): Hope Rasmussen.

Denison-Schleswig (6): Jessica Cantu, Jessica Meseck, Kelley Meinen, Olivia Schumacher, Jena Nahnsen, Nichola Welch.

East High (23): Anna Geerlings, Rachel Jensen, Paige Susie, Jestin Cam, Heidi Uhl, Ally Belcher, Whitney Wolf, Madi Miller, Hannah Ehmcke, Taylor Henry, Sydney McManamy, Grace Busy, Jesse Pedersen, Austin Clayton, Jacob Cook, Alex Holmberg, Hunter Milner, Austin Sokolowski, Logan Curtis, David Ehmcke, Alex Melville, Conner Beach, David Graham.

Emmetsburg (2): Emily Schmidt, Alexander Gray.

Gehlen Catholic (1): Carlyn Bretey.

Kuemper Catholic, Carroll (4): Paul Ching, Daniel Miller, Benjamin Kenkel, Evan Schettler.

Le Mars (4): Dominic Loutsch, Kajsa Hallberg, Kyle Dunn, Sarah Benton.

MVAO (1): Joseph Kovarna.

MOC-Floyd Valley (2): Cari Klein, Aricson Knoblock.

North High (11): Benjamin Medbourn, Grant Hein, Aidan Shorey, Robert Hwang, Trina Swanson, Jackie Toben, Kaylee Henn, Anya Shorey, Emily Dirks, Hannah Gross, Collin Claeys.

Okoboji-Milford (1): Kaycee Arrowood.

Rock Valley (2): Danica Dewit, Bradley Laackman.

Sergeant Bluff-Luton (2): Josie Kasik, Colby Stoos.

Sheldon (6): Madeline Gude, Mallorie Jones, Jessica Karolczak, Olivia Lidiak, Noah DeKok, Brian Nilles.

Sibley-Ocheyedan (8): Madison Wingert, Kailey Bruxvoort, Ben Jacobsma, Jada Carlson, Brenden Pham, Frances Wiese, Joshua Nobels, Benjamin Wollmuth.

Sioux Center (5): Andrea Verburg, Emily Schuiteman, Maggie Kleyer, Kendall Mouw, Tony Landegent.

South Central Calhoun (1): Nic Englin.

Spencer (11): Catherine Glackin, Taylor Rouse, Lauren Boyd, Hannah Boyens, Katie Simpson, Austin Crew, Brett Hawley, Alex Kaldahl, Tim Steele, Erick Phillips, Sam Aalberts.

Spirit Lake (5): Ruby O'Hagan, Lauren Wickham, Noelle Yost, Lauren Sandisou, Tyler Jenness.

Storm Lake (7): Marie Hardt, Kylee Shannon, Danielle Reyes, Chanthla Brownfield, Nyajima Tut, Linda Torres, Kristian Kelly.

Trinity Christianm, Hull (1): Alexa Meyer.

Unity Christian (11): Nicholas Grossman, Brianna Miedema, Ava Grossman, Janna Vanden Brink, Philip DeGroot, Jaren Brue, Josh Beltman, Anna Christians, Abbey Bos, Rylan Brue, Charlie Hubbard.

Washington, Cherokee (3): Glenn Zimmer, Dusty Wright, Evan Mattioda.

West High (4): Danielle Schultz, Jose Ayala, Saul Cortez, Casy Tullis.

Western Christian, Hull (1): Aaron DeBoer.

Westwood (5): Samantha Burkhart, Jacey Choquette, Summer Brenden, Kali Chapman, Andrew Donnelly.


CORRECTION: An earlier version of this story omitted the name of Sarah Benton, of Le Mars Community High School. This version has been corrected.

Get local news delivered to your inbox!

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments