Try 1 month for 99¢

CLASS 4A

BOYS RESULTS

Team scoring: Iowa City West 51, West Des Moines Valey 32, Waukee 31, Ames 28, Cedar Rapids Kennedy 23, Urbandale 20, West Des Moines Dowling 19, Council Bluffs Lewis Central 18, Johnston 17, Pleasant Valley 16. Others: Sioux City North 4.

Field Events

Long jump: 1, Terrell Jordan Jr., Cedar Rapids Kennedy, 22-5; 2, Austin West, Iowa City West, 22-5; 3, Tre Fugate, West Des Moines Valley, 22-4; 4, D.J. Mosley, Davenport West, 22-3.50; 5, Tariq Brown, West Des Moines Valley, 22-11; 6, Cole Graham, North Scott, 21-10; 7, Deyton Love, Waterloo West, 21-6.50; 8, Japannah Kellogg, Ames, 21-1.50.

Shot put: 1, Landin Green, Iowa City West, 58-5; 2, Logan Jones, Lewis Central, 57-2.75; 3, Dane Theobald, Lewis Central, 55-9.50; 4, Isaac Erbes, Urbandale, 55-4.50; 5, Kaseam Domond, Ames, 53-0; 6, Jason Simon-Ressler, Western Dubuque, 52-10.50; 7, Kendell Jackson, Des Moines Roosevelt, 52-6.50; 8, Aiden DeWitt, Dubuque Hempstead, 52-1.

Individual Running

400 hurdles: 1, Austin West, Iowa City West, 52.23; 2, Nolan Roethler, Waukee, 52.73; 3, Demari Nicholson, Bettendorf, 52.79; 4, Angelo Romagna, Dubuque Senior, 53.13; 5, Will Reemtsma, Davenport Central, 53.63; 6, Jeron Sampson, Council Bluffs Thomas Jefferson, 54.31; 7, Will Krapfl, Ames, 54.62; 8, Trent Davis, Linn-Mar, 54.67.

Relays

4x200: 1, Ankeny Centennial (Ryan VanBaale, Avery Gates, Brendan Hoy, Riley Moss) 1:27.99; 2, West Des Moines Valley, 1:28.39; 3, Southeast Polk, 1:28.49; 4, Cedar Rapids Kennedy, 1:28.55; 5, Ames, 1:28.72; 6, West Des Moines Dowling, 1:29.26; 7, Dubuque Senior, 1:29.65; 8, Waukee, 1:29.67.

Distance medley: 1, Urbandale (Chris Miller, Drew Dabney, Jay Marcotte, Ben Daumueller) 3:27.91; 2, Cedar Falls, 3:28.55; 3, Dubuque Senior, 3:29.95; 4, Ames, 3:30.35; 5, Johnston, 3:31.98; 6, Ankeny Centennial, 3:32.38; 7, Iowa City High, 3:32.40; 8, Waukee, 3:32.44.

Preliminaries

Individual Running

110 high hurdles: 1, Deyton Love, Waterloo West, 14.62; 2, Keller Dix, Cedar Rapids Kennedy, 14.74; 3, Trent Davis, Linn-Mar, 14.75; 4, Riley Moss, Ankeny Centennial, 15.03; 5, Trevor Foley, Des Moines East, 15.05; 6, Kyle Trunnell, Cedar Falls, 15.09; 7, Will Reemtsa, Davenport Central, 15.17; 8, Connor Niffenegger, Ankeny, 15.18.

Relays

4x100: 1, Ankeny Centennial, 42.04; 2, Cedar Rapids Jefferson, 42.24; 3, Cedar Rapids Kennedy, 42.30; 4, Southeast Polk, 42.32; 5, West Des Moines Valley, 42.47; 6, Urbandale, 42.53; 7, Western Dubuque, 42.93; 8, Ames, 42.94.

4x400: 1, Waukee, 3:57.68; 2, Des Moines Roosevelt, 3:57.94; 3, Southeast Polk, 3:58.01; 4, Wes Des Moines Dowling, 2:58.97; 5, Ottumwa, 3:59.17; 6, Cedar Falls, 4:00.66; 7, Iowa City High, 4:00.73; 8, Ames, 4:00.94.

GIRLS RESULTS

Team scoring: Waukee 49, Iowa City West 42, Cedar Falls 30, Southeast Polk 26, Pleasant Valley 23.50, Linn-Mar 23, Iowa City High 18, Davenport Central 17, Johnston 15, Council Bluffs Lewis Central 14. Others: Sioux City East 9, Sioux City North 3.

Field Events

Shot put: 1, Kat Moody, Waukee, 44-7.50; 2, Chandler Haight, Iowa City West, 44-1; 3, Lauren Payne, Lewis Central, 40-11.25; 4, Katy Jones, Lewis Central, 40-19.75; 5, Lea Grady, Davenport Central, 40-8.50; 6, Cindy Gabriel-Flores, Davenport Central, 38-8.75; 7, Josey Starner, Council Bluffs Thomas Jefferson, 38-8.50; 8, Salima Omari, Iowa City West, 38-3.

Long jump: 1, Darby Thomas, Council Bluffs Abraham Lincoln, 19-5; 2, Harmony Creasy, Pleasant Valley, 17-9.25; 3, Emerson Green, Cedar Falls, 17-6.50; 4, Aaliyah Williams, Des Moines East, 17-1.25; 5, Ella Cook, Iowa City High, 17-1.50; 6, Erin McQuillen, Bettendorf, 17-0.50; 7, Angel Baylark, Burlington, 16-10.75; Dimia Burrell, Linn-Mar, 16-10.50.

Individual Running

400 hurdles: 1, Payton Wensel, Linn-Mar, 1:00.15; 2, Isabel Ingram, Ames, 1:02.36; 3, Skyler Shellmyer, Urbandale, 1:03.62; 4, Caroline Schaeckenbach, Iowa City High, 1:04.99; 5, Grace Larkins, Southeast Polk, 1:06.01; 6, Paige Hanson, Sioux City East, 1:06.38; 7, Karri Pippett, Ankeny Centennial, 1:06.73; 8, Hayley Hartman, Council Bluffs Abraham Lincoln, 1:06.83.

Relays

Distance medley: 1, Cedar Falls (Leah Longnecker, Morgan Sterrett, Auriona Kimbrough, Mackenzie Michael) 4:04.91; 2, Waukee, 4:04.96; 3, Southeast Polk, 4:08.98; 4, Iowa City High, 4:10.33; 5, West Des Moines Valley, 4:10.42; 6, Ankeny Centennial, 4:11.37; 7, Dubuque Senior, 4:12.51; 8, Johnston, 4:14.13.

4x200: 1, Pleasant Valley (Kira Arthofer, Amaria Kirby, Adrea Arthofer, Harmony Creasy) 1:41.28; 2, Waukee, 1:41.85; 3, West Des Moines Dowling, 1:42.69; 4, Ames, 1:42.71; 5, Iowa City High, 1:43.77; 6, Cedar Falls, 1:43.82; 7, Waterloo West, 1:44.59; 8, Des Moines Hoover, 1:44.59.

Preliminaries

Individual Running

100 hurdles: 1, Sydney Winger, Waukee, 14.37; 2, Isabel Ingram, Ames, 14.93; 3, Juru Okwaramoi, West Des Moines Dowling, 15.07; 4, Elayna Bahl, Western Dubuque, 15.13; 5, Mira Bacille, West Des Moines Dowling, 15.17; 6, Esther Ubadigbo, Des Moines Roosevelt, 15.36; 7, Kitra Bell, Iowa City West, 15.47; 8, McKenna Davidson, Southeast Polk, 15.47.

Relays

4x100: 1, Ankeny, 48.01; 2, Pleasant Valley, 48.10; 3, Linn-Mar, 48.28; 4, Waukee, 48.61; 5, Waterloo East, 48.64; 6, Waterloo West, 48.67; 7, Des Moines Hoover, 48.74; 8, Ames, 48.77.

4x400: 1, West Des Moines Valley, 3:18.73; 2, Bettendorf, 3:19.02; 3, Waukee, 3:19.72; 4, Dubuque Senior, 3:20.85; 5, Cedar Falls, 3:20.99; 6, Iowa City High, 3:21.78; 7, Iowa City West, 3:21.96; 8, Waterloo West, 3:22.75.

Class 3A

BOYS RESULTS

Team scoring: Atlantic 31, Marion 30, Gilbert 26, Sergeant Bluff-Luton 25, Dubuque Wahlert 21.5, Solon 19, Mount Pleasant 18, Boone 18, Algona 18, Pella 16. Others – Spirit Lake 2, Boyden-Hull/Rock Valley 2, Bishop Heelan 2,

Finals

FIELD EVENTS

Long jump: 1, Ajay Reed, Gilbert, 23-02; 2, Blair Brooks, Marion, 22-5; 3, Keegan Rich, Mount Pleasant, 22-3.5; 4, Nick Foss, Harlan, 22-2.5; 5, Nick Gerard, Clear Creek-Amana, 21-3.75; 6, Danny McDermott, Dubuque Wahlert, 21-2; 7, Keyontre Clark, Bishop Heelan, 20-10.75; 8, Sam Abraham, Nevada, 20-8

Shot put: 1, Dominick Etherington, Algona, 61-0.75; 2, Tyler Linderbaum, Solon, 59-1.25; 3, Cole Overton, Vinton-Shellsburg, 53-10.50; 4, Elijah Barnes, Fort Madison, 53-7.75; 5, Nick DeJong, Pella, 53-5.75; 6, Josh Volk, Cedar Rapids Xavier, 53-4; 7, Mason Huerter, 53-3.50; 8, Jacob Comer, Dallas Center-Grimes, 52-2.

INDIVIDUAL RUNNING

400 hurdles: 1, Avery VanZee, Pella, 53.07; 2, Gratt Reed, Atlantic, 53.24; 3, Bret Price, Boone, 53.84; 4, Austin Chase,  Algona, 54.29

5, Alex Sharp, Gilbert, 54.52; 6, Will Greder, Gilbert, 54.61; 7, Devin Smith, CPU, 54.72; 8, Quinten Sommers, North Polk,55.73

RELAYS

Distance medley: 1, Atlantic (Tyler Moen, Dillon Sonntag, Zade Niklasen, Chase Mullenix) 3:32.53; 2, Dubuque Wahlert, 3:33.72; 3, Decorah, 3:34.29; 4, Central DeWitt, 3:34.65; 5, Sergeant Bluff-Luton, 3:35.25; 6, Algona, 3:35.43; 7, Spirit Lake, 3:35.44; 8, Benton Comm. 3:36.29

4x200: 1, Nevada (Brendan Sellberg, Jakob Strottman, Rodrigo Perez, Joven Nelson) 1:29.66; 2, Sergeant Bluff-Luton, 1:29.78; 3, DC-Grimes, 1:29.82; 4, Benton, 1:30.62; 5, Marion, 1:30.98; 6, Atlantic, 1:31.44; 7, Boyden-Hull/Rock Valley, 1:31.74; 8, Glenwood, 1:32.02

Preliminaries (Top 8 qualify for finals)

INDIVIDUAL RUNNING

110 hurdles: 1 Gratt Reed, Atlantic, 14.77; 2, Luke Ira, Solon, 14.89; 3, Jake Lowe, Mount Pleasant, 14.97; 4, Cole Burns, Mount Pleasant, 15.04; 5, Luke Heitz, ADM, 15.12; 6, Seb Johanson,  Clear Creek-Amana, 15.26; 7, Alex Sharp, Gilbert, 15.44; 8, Max Goodhue, Carlisle, 15.45

RELAYS

4x100: 1, DC-Grimes, 42.91; 2, Marion, 43.67; 3, Boyden-Hull/Rock Valley, 43.76; 4, Cedar Rapids  Xavier,43.77; 5, W Burlington/ND, 43.80; 6, Dubuque Wahlert, 43.98; 7, Gilbert, 44.16; 8, Carlisle 44.21

GIRLS RESULTS

Team scoring: Crestwood 36, Dubuque Wahlert 35, Decorah 26, Bishop Heelan 25, Pella 24, Mount Pleasant 16, Iowa Falls-Alden 14, Mount Vernon 14, North Polk 14, Davenport Assumption 13, Clear Creek-Amana 13. Others – MOC-Floyd Valley 10, Denison-Schleswig 6, Spencer 3, Spirit Lake 3.

FIELD EVENTS

Long jump: 1, Aliyah Carter, Dubuque Wahlert, 18-0; 2, Sienna Durr, Grinnell, 17-8; 3, Ellen Castle, Boone, 17-6; 4, Hannah Anderson, Washington, 17-5; 5, Katie Saner, Crestwood, 16-11.25; 6, Karsyn Stratton, Clear Creek-Amana, 16-10.5; 7, Sarah Frett, DC-Grimes, 16-9.25; 8 Sam McGowan, Bishop Heelan, 16-8.5

Shot put: 1 Jade Hard, Mount Vernon, 41-11; 2, Lexie Magnani, Mount Pleasant, 39-11.75; 3, Kaeleigh DeWaard, Pella, 39-5.7;4, Meghan Hettinga, MOC-Floyd Valley, 38-10; 5, Brooke Kruse, Carlisle, 38-2.5; 6 Kelsey Fields, Creston, 38-1; 7, Jaydyn Palmer, CPU, 37-8.5; 8, Leigh Johnson, Fort Madison, 37-0

INDIVIDUAL RUNNING

400 hurdles: 1, Katie Nimrod, Decorah, 1:03.14; 2, Maggie Cristoforo, Mount Pleasant, 1:05.70; 3, Aricka Lambson, Carlisle, 1:05.99; 4, Emily Holterhaus, Pella, 1:06.03; 5, Emma Kelderman, Oskaloosa, 1:06.21; 6, Brett Schneider, Fort Madison, 1:06.22; 7, Elsie Thoreson, Pella, 1:06.23; 8, Chloe Hansen, Harlan, 1:06.41

RELAYS

Distance medley: 1, Crestwood (Brynn Bodermann, Annie Mast, Katie Saner, Ellie Friesen) 4:06.40; 2, Decorah, 4:07.65; 3, Bishop Heelan, 4:10.84; 4, North Polk, 4:11.79; 5, Dubuque Wahlert 4:13.30; 6, Iowa Falls-Alden, 4:13.60; 7, Anamosa, 4:13.74; 8, Pella, 4:14.72

4x200:: 1, Dubuque Wahlert (Libby Wedewer, Anna Sherman, Clare Broderick, Bailey Hasken) 1:40.93; 2, Benton, 1:40.99; 3, Pella, 1:41.14; 4, Solon, 1:45.38; 5, Keokuk, 1:45.97; 6, Decorah, 1:46.62; 7, Spencer, 1:46.86; 8, Davenport Assumption 1:47.33

Preliminaries (Top 8 qualify for finals)

100 hurdles:  1 Taylor Cannon, Iowa City Liberty, 14.79; 2, Grace Martensen, Benton, 14.81; 3, Aricka Lambson, Carlisle 14.97; 4, Theresa Lampe, Cedar Rapids Xavier, 15.05; 5, Sienna Durr, Grinnell, 15.18; 6, Catherine Yeoman, Mount Vernon, 15.55; 7, Annie Leopold, Mount Vernon, 15.55; 8, Emily Holterhaus, Pella, 15.63

RELAYS

4x100: 1, Pella, 48.69; 2, Dubuque Wahlert, 48.71; 3, Benton Comm, 48.82; 4, Keokuk, 49.58; 5, Decorah, 49.87; 6, Norwalk, 49.91;7, Washington, 49.94; 8, DC-Grimes, 50.13

4x400: 1 Decorah, 3:59.49; 2, Pella, 3:59.99; 3, Dubuque Wahlert,4:01.21; 4, Solon,4:01.94; 5, North Polk, 4:04.32;  6, Davenport Assumption, 4:04.65; 7, Anamosa. 4:04.73; 8, Grinnell, 4:05.52

CLASS 2A

BOYS RESULTS

Team scoring: Pekin 34, Carroll Kuemper 28, Mid-Prairie 27, Sheldon 21, KP-WC 20, Wapello 19, Sioux Center 18, Dyersville Beckman 18, Okoboji 11, Mediapolis 11, Treyond 10, AHSTW 10, Garner-Hayfeild/Ventura 10, West Lyon 8, Sibley-Ocheyedan 6, Emmetsburg 6, Unity Christian 3, OA-BCIG 2.5

Preliminaries (Top 8 qualify for finals)

110 hurdles: 1, Avery Martensen, Monticello, 15.15; 2, Sam Thompson, Van Meter, 15.26; 3, Grant Fjelstad, Lake Mills, 15.29; 4, Sayer Woodson, Oelwein; 15.31; 5, Justin Groen, Des Moines Christian, 15.59; 6, Zane Johnson, East Marshall, 15.64; 7, Zach Mead, Jesup, 15.66; 8, Sam Joerger, Denver, 15.68

RELAYS

4x100: 1 Pekin, 3:23.01; 2, Mid-Prairie, 3:27.46; 3, Forest City, 3:27.65; 4, Northeast, 3:28.40; 5, Underwood,3:29.55; 6, Missouri Valley, 3:29.78; 7, Mediapolis, 3:30.05; 8, Wapello, 3:30.07

4x400: 1 Pekin, 3:23.01; 2, Mid-Prairie, 3:27.46; 3, Forest City, 3:27.65; 4, Northeast, 3:28.40; 5, Underwood,3:29.55; 6, Missouri Valley, 3:29.78; 7, Mediapolis, 3:30.05; 8, Wapello, 3:30.07

Finals

FIELD EVENTS

High jump: 1, Miles Rupiper, Carroll Kuemper, 6-7; 2, Tyler Lode, Sheldon, 6-5; 3, Grant Brouwer, Sibley-Ocheyedan, 6-5; 4, Trenton Massner, Wapello, 6-5

5, Jack Tiarks, Treynor, 6-3; 6, Sam Snyder, Forest City, 6-1; 7, Braeden Hoyer, Northeast, 6-1; 8, Dane Fuller, Dike-NH, 6-1; 8, William Grote, OA-BCIG, 6-1

Discus: 1, Nick Phelps, KP-WC, 185-9; 2, Trajan Walhof, Sioux Center, 172-2; 3, Zach DeSmet, West Lyon, 171-7; 4, Ryan Van Marel, Sheldon, 161-0; 5, Zach Shadlow, Roland-Story, 158-6; 6, Brandon Magnuson, Underwood, 155-7; 7, Noah Fenske, New Hampton, 155-7; 8, John Locks, Woodward Academy, 151-4

INDIVIDUAL RUNNING

400 hurdles: 1, Mark Brown, Dyersville Beckman, 54.89; 2, Ethan Albright, Okoboji, 55.38; 3, Niklas Kulms, Emmetsburg, 55.48; 4, Brandon Finch, Forest City, 55.49; 5 Peyton Miller, Mid-Prairie, 55.92 6, Izak Baumhover, Carroll Kuemper; 7, Kaleb Schneider, Northeast, 56.103; 8, Ben Jongewaard, Sheldon, 56.109

RELAYS

Distance medley: 1,Pekin (Dayne Eckley, Monico Requena, Sam Roth, Chandler Eckley) 3:31.49; 2, Wapello, 3:34.61; 3, South Cent Calhoun, 3:36.28; 4, Mid-Prairie, 3:37.01; 5, Dike-NH, 3:37.09; 6, Northeast GL, 3:37.25; 7, Garner-Hayfield/Ventura, 3:39.93; 8, Underwood, 3:40.57

4x200: 1, AHSTW (Drake Partridge, Jake Martin, Korbin Martin, Gage Clay) 1:29.97; 2, Dyersville Beckman, 1:30.43; 3, PCM Monroe, :31.09; 4,Williamsburg, 1:31.75 ;5, Pekin, 1:31.92; 6 Okoboji, 1:31.96; 7,Weston, 1:32.01; 8,Pleasantville, 1:32.06

GIRLS RESULTS

Team scoring: Mid-Praiarie 26. Unity Christian 25, Sumner-Fredericksburg 22, Panorama 20, KP-WC 19, Tipton 18, South Hardin 16, Western Christian 16, PCM Monroe 14, Pella Christian 14, MVAOCOU 1, Sheldon 10, OA-BCIG 7, West Lyon 6, Sioux Center 5, Logan-Magnolia 5, Alta-Aurelia 4

Preliminaries (Top 8 qualify for finals)

100 hurdles: 1, Heather Boeckenstedt, Beckman, 15.46; 2, Morgan Johnk, Panorama, 15.57; 3, Kiersten Fisher, Southeast Valley 15.63; 4, Hannah Irlbeck, Carroll Kuemper, 15.83; 5, Paige Kisley, Osage, 15.91; 6, Isabelle Gradwell, West Marshall, 15.92; 7, Kelsey Koch, Forest City, 15.99; 8, Madeline Hinz, Garner-Hayfield/Ventura 16.09

RELAYS

4x100: 1, Sumner-Fredericksburg 50.03; 2, OA-BCIG, 50.74; 3, Osage, 50.80; 4, Dyersville Beckman. 50.95; 5, Pleasantville, 51.09; 6, Sioux Center, 51.15; 7, Treynor, 51.15; 8, Williamsburg, 51.18

4x200:1, Sumner-Fredericksburg (Hana Wedemeier, Jordan Burrows, Ivy Hirsch, Krayton Allen) 1:44.15; 2, PCM Monroe, 1:45.23; 3, Pella Christian, 1:47.02; 4, Sioux Center, 1:47.18 5, OA-BCIG, 1:47.602; 6, Cascade, 1:47.606; 7, Dyersville Beckman, 1:47.66; 8, Unity Christian, 1:47.96

4x400: 1 Underwood,4:03.48; 2, Treynor, 4:04.99; 3, North Cedar, 4:06.13; 4, Cascade,4:06.38; 5, Panorama, 4:07.34; 6, PCM Monroe, 4:07.39; 7, Pella Christian, 4:07.69; 8, Mediapolis, 4:08.88

Finals

FIELD EVENTS

Discus: 1, Jamie Kofron, Tipton, 140-5; 2, Regan Plendl, KP-WC, 130-10; 3 Brylie Zeisneiss, South Hardin, 130-2; 4, Lydia Knapp, Panorama, 130-02; 5, Megan Niewoehner, Sumner-Fredericksburg, 127-8; 6, Cassidy Pagel, Sumner-Fredericksburg, 122-9; 7, Madison McDermott, ACGC, 121-9; 8, Lauren Shapcott, Underwood, 119-06

High jump: 1 Cori DeJong, Western Christian, 5-7; 2, Megan Durbin, Greene County, 5-5; 3, Hannah Isley, Albia, 5-5; 4, Morgan Johnk, Panorama, 5-5; 5, Kiersten Fisher, Southeast Valley, 5-3; 6, Sydney Durbin, OA-BCIG, 5-3; 7, Darby Hawtrey, North Cedar, 5-3; 7, Sienna Black, Treynor, 5-3

INDIVIDUAL RUNNING

400 hurdles: 1, Anmarie Stuit, Unity Chrstian, 1:03.95; 2, Mikayla Turek, Unity Christian, 1:04.67; 3, Margo Chipps, PCM Monroe, 1:04.71; 4, Morgan Fopma, Pella Christian, 1:05.93; 5, Jaylen Votroubek, West Branch, 1:07.14; 6, Ryin Lehmann, North Fayette Valley, 1:07.20; 7, Cecilia Myers, Underwood, 1:07.77; 8, Annie Gahan, Iowa City Regina,1:07.87

RELAYS

Distance medley: 1 Mid-Prairie (Amber Swart, Cassidy Rourke, Marie Hostetler, Anna Hostetler) 4:10.96; 2, Aplington-Parkersburg 4:11.59; 3, North Cedar 4:13.88; 4, Cascade 4:14.35; 5, Panorama, 4:17.03; 6, Denver 4:18.45; 7, Des Moines Christian 4:19.34; 8, KP-WC, 4:19.54

4x200: 1 Sumner-Fredericksburg (Hana Wedemeier, Jordan Burrows, Ivy Hirsch, Krayton Allen) 1:44.15; 2, PCM Monroe, 1:45.23; 3, Pella Christian, 1:47.02; 4, Sioux Center, 1:47.18 5, OA-BCIG, 1:47.602; 6, Cascade, 1:47.606; 7, Dyersville Beckman, 1:47.66; 8, Unity Christian, 1:47.96

CLASS 1A

BOYS RESULTS

Team standings: Hudson 41, Council Bluffs St. Albert 37, Madrid 21, Lisbon 21, Central Lyon 18, North Linn 16, Dunkerton 16, Tripoli 16, North Union 14, George-Little Rock 13, Central Decatur 12. Others: West Monona 8, Lawton-Bronson 8, Ridge View 5, Harris-Lake Park 5, Storm Lake St. Mary’s 4, Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 4, Woodbine 3, Le Mars Gehlen 1.

Field Events

High jump: 1, Cauy Spidle, Central Decatur, 6-5; 2, Ben Thelander, Lawton-Bronson, 6-3; 3, Keegan Simons, Ar-We-Va, 6-3; 4, Elliott Hagebock, North Union, 6-1; 5, Dawson Miller, Storm Lake St. Mary’s, 6-1; 6, Joe Scholl, Mason City Newman, 6-1; 7, Tyler Lynde, Starmont, 6-1; 8, Caleb Terhark, George-Little Rock, 6-1.

Discus: 1, Dawson Ellingson, Hudson, 179-2; 2, Joseph Zaiger, Audubon, 144-6; 3, Landon Burke, Madrid, 144-0; 4, Kolton Bus, Central Lyon, 143-3; 5, Brenden Christensen, Lenox, 142-5; 6, Jackson Reisner, Hudson, 142-3; 7, Theo Baldus, Saint Ansgar, 141-11; 8, Hagen Waters, Lisbon, 141-5.

Individual Running

400 hurdles: 1, Tyson Vander Linden, Lynnville-Sully, 53.07; 2, Alex Nation, Tripoli, 54.22; 3, Ryan Miller, North Linn, 54.80; 4, Andres Carbajal, Ridge View, 54.82; 5, Tyler Miller, Madrid, 55.68; 6, Jack Garber, BCLUW, 55.77; 7, Tyler Brummer, Boyer Valley, 55.78; 8, Nick Martin, Moravia, 55.79.

Relays

4x200: 1, Council Bluffs St. Albert (Ethan Bernard, Sam Rallis, Kyle Barnes, Blake Bernard), 1:31.26; 2, Don Bosco, 1:31.92; 3, Calamus-Wheatland, 1:32.05; 4, Earlham, 1:32.34; 5, Wapsie Valley, 1:32.57; 6, South Winneshiek, 1:32.59; 7, Cardinal Eldon, 1:32.67; 8, Montezuma, 1:32.70.

Distance medley: 1, Lisbon (Bryce Hasselmann, Austin Krob, Bailey Arwine, Payton Bahl), 3:32.87; 2, Hudson, 3:32.95; 3, Council Bluffs St. Albert, 3:37.0; 4, Dunkerton, 3:37.11; 5, Calamus-Wheatland, 3:38.05; 6, George-Little Rock, 3:39.52; 7, Madrid, 3:40.22; 8, Belle Plaine, 3:40.65.

Preliminaries

Individual Running

110 hurdles: 1, Jack Garber, BCLUW, 14.83; 2, Austin Larson, West Fork, 14.91; 3, Mason Aschenbrenner, Cardinal Eldon, 15.00; 4, Ethan Bernard, Council Bluffs St. Albert, 15.14; 5, Josef Smith, West Hancock, 15.19; 6, Nolan Smith, Audubon, 15.42; 7, Gage Vander Leest, Lynnville-Sully, 15.46; 8, Matthew Barnett, Alburnett, 15.48.

Relays

4x100: 1, Dunkerton (Brady Stone, Travis Schake, Daniel Van Brockson, Holden Gillespie), 43.96; 2, South Winneshiek, 44.17; 3, West Monona, 44.37; 4, Central Decatur, 44.511; 5, Earlham, 44.520; 6, BCLUW 44.63; 7, Don Bosco, 44.66; 8, Wapsie Valley, 44.72.

4x400: 1, Council Bluffs St. Albert (Tyler Blaha, Kyle Barnes, Luke Gronstal, Blake Rallis), 3:26.33; 2, Fort Dodge St. Edmond, 3:28.65; 3, Lisbon, 3:29.55; 4, Hudson, 3:29.92; 5, Grundy Center, 3:30.17; 6, Moravia, 3:30.26; 7, Woodbine, 3:30.54; 8, Dunkerton, 3:30.59.

GIRLS RESULTS

Team standings: Lansing Kee 25, Danville 20, East Mills 18, New London 18, Bedford 18, Highland 16, Central Elkader 15, Janesville 15, Montezuma 13.5, Dunkerton 13, South Winnieshiek 12, AGWSR 12, HLV Victor 12. Others: West Bend-Mallard 10, Newell-Fonda 5, IKM Manning 4, MMCRU 4, Lawton-Bronson 2, Sioux Central 2.

Field Events

Discus: 1, Kendra Cooper, Lansing Kee, 132-10; 2, Kaitlyn Wilder, Dunkerton, 125-7; 3, Caitlin Tilges, Algona Garrigan, 122-9; 4, Mackenzie Goeller, Wapsie Valley, 120-11; 5, Peyton Turner, MMCRU, 120-5; 6, Kylie Sherwood, Martensdale-St. Marys, 118-3; 7, Hailey Gadbaw, Madrid, 115-9; 8, Kenzie Bengtson, North Iowa, 115-1.

High jump: 1, Lexi Jones, West Fork, 5-3; 2, Lauryn Hill, Colo-Nesco, 5-3; 3, Emma Atwood, Central Decatur, 5-3; 4, Briana Baker-Bruce, Janesville, 5-3; 5, Bailey Hauschild, Fremont-Mills, 5-1; 5, Shelby Conger, Montezuma, 5-1; 7, Savannah Sutherland, New London, 4-11; 8, Acey Jellison, Seymour, 4-11.

Individual Running

400 hurdles: 1, Janette Schraft, East Mills, 1:03.13; 2, Macie Boots, HLV Victor, 1:04.08; 3, Carson McSorley, New London, 1:05.05; 4, Summer Barthelman, Sigourney, 1:06.18; 5, Ciera Deitchler, Central Elkader, 1:07.35; 6, Tara Peterson, Stanton, 1:07.64; 7, Abby Gruver, Lynnville-Sully, 1:08.27; 8, Raquel Robinson, Northwood-Kensett, 1:08.67.

Relays

Distance medley: 1, New London (Jenna Hummel, Camryn Blint, Savannah Sutherland, Carson McSorley), 4:14.59; 2, Bedford, 4:21.28; 3, Lansing Kee, 4:21.23; 4, Nodaway Valley, 4:22.05; 5, Saint Ansgar, 4:23.82; 6, South Winneshiek, 4:24.03; 7, Tripoli, 4:24.93; 8, Earlham, 4:26.39.

4x200: 1, Danville (Grace Grothe, Alexis Bauer, Mckenzie Speer, Kathryn Luers), 1:46.71; 2, Alburnett, 1:47.60; 3, Highland, 1:48.08; 4, Janesville, 1:48.48; 5, Montezuma, 1:48.49; 6, South Winneshiek, 1:48.97; 7, Easton Valley, 1:49.09; 8, Central Elkader, 1:49.59.

Preliminaries

Individual Running

100 hurdles: 1, Autum Barthelman, Sigourney, 15.29; 2, Sailor Hinegardner, Baxter, 15.55; 3, Emma Atwood, Central Decatur, 15.96; 4, Marian Coover, Brooklyn BGM, 16.13; 5, Lexi Shike, Nodaway Valley, 16.20; 6, Olivia Miller, Tripoli, 16.27; 7, Leslie Luft, Ar-We-Va, 16.30; 8, Mallory Loftus, Lynnville-Sully, 16.38.

Relays

4x100: 1, Madrid (Hannah Bickham, Erin Schieltz, Molly Schaffer, Rylan Santi), 51.02; 2, Sigourney, 51.12; 3, Akron-Westfield, 51.14; 4, Danville, 51.17; 5, Highland, 51.44; 6, Sioux Central, 51.52; 7, Alburnett, 52.00; 8, Lynnville-Sully, 52.04.

4x400: 1, Danville (Grace Grothe, Alexis Bauer, Mckenzie Speer, Alyssa Pfadenhauer), 4:07.22; 2, New London, 4:09.03; 3, Lansing Kee, 4:10.06; 4, Tri-Center, 4:11.13; 5, Grundy Center, 4:11.27; 6, South Winneshiek, 4:12.60; 7, Midland, Wyoming, 4:12.84; 8, Central Lyon, 4:13.27.

0
1
0
0
0

Load comments