Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
IGCA ALL-STATE VOLLEYBALL
0 Comments
IOWA GIRLS COACHES ASSOCIATION ALL-STATE VOLLEYBALL

IGCA ALL-STATE VOLLEYBALL

  • 0
{{featured_button_text}}

Iowa Girls Coaches Association All-State Volleyball

;ELITE TEAM

Akacia Brown, jr.;Cedar Falls

Aliyah Carter, jr.;Dubuque Wahlert

Kaylee Donner, sr.;Cedar Rapids Jefferson

Madi Kubik, sr.; West Des Moines Valley

Megan Renner, sr.;Linn-Mar

Devyn Robinson, jr.;Ankeny Centennial

Kenna Sauer, sr.;Ankeny Centennial

Bree Thompson, sr.;Janesville

Player of the Year: Madi Kubik, West Des Moines Valley

;Class 5A

;FIRST TEAM

Maddy Baxter, sr.;Cedar Rapids Jefferson

Akacia Brown, jr.;Cedar Falls

Kaylee Donner,sr.;Cedar Rapids Jefferson

Emerson Green, jr.;Cedar Falls

Madi Kubik, sr.;West Des Moines Valley

Megan Renner, sr.;Linn-Mar

Devyn Robinson, jr.;Ankeny Centennial

Kenna Sauer, sr.;Ankeny Centennial

;SECOND TEAM

Kaylissa Arndorfer, ar.;Waterloo West

Elaina Bohnet, jr.;Council Bluffs Abraham Lincoln

Haley Bush, sr.;Waukee

Sydney Kloubec, sr.;Cedar Rapids Jefferson

Phyona Schrader, soph.;Ankeny

Jada Wills, jr.;Dubuque Hempstead

Ari Winters, sr.;Ankeny Centennial

Alyanna Yates, jr.;Cedar Falls

;HONORABLE MENTION

Kaci Behrens, jr., Ankeny; Erica Brohm, jr., Pleasant Valley; Sam Christiansen, jr., Council Bluffs Abraham Lincoln; Olivia Curry, jr., West Des Moines Valley; Anna Gorsich, sr., Linn-Mar; Kirsten Graves, jr., Cedar Falls; Dara Hulstein, sr., Cedar Falls; Hayden Kubik, fresh., West Des Moines Valley; Megan Lively, sr., Ankeny Centennial; Payton Lombardi, soph., West Des Moines Valley; Sydney Smetzer, sr., Urbandale; Isabelle Vacek, jr., Ankeny.

Player of the Year: Madi Kubik, WDM Valley

Coach of the Year: Matt Johnson, Cedar Falls

;Class 4A

;FIRST TEAM

Aliyah Carter, jr.;Dubuque Wahlert

Emily Holterhaus, sr.;Pella

Kenzie Foley, jr.;Sergeant Bluff-Luton

Madison Larson, sr.;Independence

Akeela Jefferson, sr.;Cedar Rapids Xavier

Carolyn Condon, sr.;Dubuque Wahlert

Macey Kleitsch, jr.;West Delaware

Madison Harms, sr.;Sergeant Bluff-Luton

;SECOND TEAM

Eve Magill, soph.;Cedar Rapids Xavier

Kate Tidman, sr.;Bondurant-Farrar

Holly Cooksley, sr.;Independence

Claire Demmer, sr.;West Delaware

Megan Witte, jr.;Council Bluffs Lewis Central

Katelyn Knudsen, jr.;Dallas Center Grimes

Nicole Jacobson, sr.;Sioux City Bishop Heelan

;HONORABLE MENTION

Dakota Miles, sr., Dallas Center Grimes; Jazmine Yamilkoski, soph., Cedar Rapids Xavier; Natalie Clayberg, sr., Pella; Danae Drish, sr., Fairfield; Jessica Jacobs, sr., Waverly-Shell Rock; Macy Bailey, sr., Bondurant-Farrar; Elle Sneller, jr., Sergeant Bluff-Luton; Maya Schmidt, sr., Sergeant Bluff-Luton; Shaunita Williams, sr., Clear Creek Amana; Sydney Hearn, sr., Independence; Grace Hintze, sr., Bondurant-Farrar; LeeAnn Potter, jr.; Iowa City Liberty; Holly Faley, sr., Marion.

Player of the Year: Aliyah Carter, Dubuque Wahlert

Coach of the Year: Lindsey Beaves, Dubuque Wahlert

;Class 3A

;FIRST TEAM

Aimee Adams, sr.;Carroll Kuemper

Sommer Daniel, jr.;Tipton

Rory Light, sr.;Mount Vernon

Sydney Midlang, sr.;Osage

Rylie Olson, sr.;Osage

Kara Peter, jr.;Carroll Kuemper

Kate Shannon, sr.;Waterloo Columbus

;SECOND TEAM

Macy Akers, sr.;West Liberty

Jazlyn DeHaan, soph.;MOC-Floyd Valley

MaKayla Geise, sr.;Roland-Story

Danielle Johnson, soph.;Osage

Madi Parson, sr.;Camanche

Amanda Smith, sr.;Tipton

Sophia Walker, jr.;Red Oak

;THIRD TEAM

Payton Ahrenstorff, sr.;Spirit Lake

Delaney McSweeney, sr.;Center Point-Urbana

Morgan Middleton, soph.;Clarion-Goldfield-Dows

Maci Overmohle, sr.;Carroll Kuemper

Rachel Rinken, jr.;New Hampton

Belle Weber, soph.;LaPorte City Union

Kylie Welch, jr.;Davenport Assumption

;HONORABLE MENTION

Karly Berkland, sr., Williamsurg; Lauren Frerichs, sr., New Hampton; Jori Hajek, soph., Humboldt; Morgan Hussman, sr., Center Point-Urbana; Chloe Johnson, jr., Red Oak; Emma Loveall, jr., Spirit Lake; Lea Nelson, sr., Davenport Assumption.

Player of the Year: Sommer Daniel, Tipton

Coach of the Year: Keith Stickrod, Carroll Kuemper

;Class 2A

;FIRST TEAM

Corrina Timmermans, sr.;Orange City Unity Christian

Sydney Steffen, sr.;Dyersville Beckman

Aubrey Putman, sr.;Wilton

Madison Hofman, sr.;Hull Western Christian

Amber Rickert, sr.;Dike-New Hartford

Morgan Weber, jr.;Dike-New Hartford

Jori Bronner, sr.;Unity Christian

Camryn McClintock, sr.;Sidney

;SECOND TEAM

Heather Boeckenstedt, sr.;Dyersville Beckman

Hailey Wallis, sr.;Grundy Center

Kenzie Mantz, sr.;Belle Plaine

Olivia Granstra, sr.;Western Christian

Jaden Daffer, sr.;Sidney

Kylie Willis, sr.;Grundy Center

Sydni Huisman, sr.;Treynor

Ellie Bildstein, sr.;Dyersville Beckman

;THIRD TEAM

Macay Van’t Hul, jr.;Western Christian

Brooklyn Hundt, sr.;Tri-Center

Kamryn Meyer, sr.;Durant

Selena Sayre, jr.;Van Buren

Allie Petry, soph.;Council Bluffs St. Albert

Olivia Larsen, jr.;Sidney

Helaina Hillyard, jr,;Mediapolis

Tori Wynja, jr.;Western Christian

;HONORABLE MENTION

Kelsey Hobbie, jr., Sidney; Erin Wierenga, sr., Unity Christian; Emma Huisman, sr., Pella Christian; Olivia Maassen, sr., Tri-Center; Isabell Manning, soph., Van Buren; Abbey Fryauf, sr., West Branch; Isabelle Bennett, sr., Dyersville Beckman; Kassidy Pingel, sr., Cherokee; Lilly Dahir, sr., Tri-Center; Ashlynn Kuhn, soph., Hudson.

Player of the Year: Corrina Timmermans, Unity Christian

Coach of the Year: Tammi Veerbeek, Western Christian

;Class 1A

;FIRST TEAM

Bree Thompson, sr.;Janesville

Emily Box, sr.;Holy Trinity

Zoe Semelroth, jr.;Tripoli

Alisa Bengen, sr.;Janesville

Saari Kuehl, soph.;Gladbrook-Reinbeck

Katie Peters, sr.;Le Mars Gehlen Catholic

Lily Liekweg, sr.;Janesville

Hayley Geodken, sr.;Starmont

;SECOND TEAM

Riley Gatton, sr.;Montezuma

Alex Knop, jr.;East Mills

Regan Janssen, sr.;Starmont

Eryn Anderson, sr.;Holy Trinity

Emilee Danner, sr.;Ar-We-Va

Gabby Gergen, soph.;Janesville

Shateah Wetering, jr.;Montezuma

Katie Kopriva, jr.;North Tama

;THIRD TEAM

Chloe Coleman, sr.;New London

Katelyn Langel, sr.;Le Mars Gehlen

Madilyn Vaske, sr.;Starmont

Taylor Meyer, sr.;Harris-Lake Park

Taylor Boeding, sr.;Holy Trinity

Julie Meister, jr.;Janesville

Taylor Smith, jr.;Iowa Valley

Takoa Kopriva, jr.;North Tama

;HONORABLE MENTION

Sadie Bobst, sr., Tripoli; Samara Harms, sr., Tripoli; Madison Denny-Weber, sr., Gladbrook-Reinbeck; Riley Jewett, sr., Seymour; Addie Pry, jr., New London; Kelsi Askeland, sr., Edgewood-Colesburg; Macy Mommer, sr., Starmont; Abby Pospisil, jr., Cedar Valley Christian; Lizzie Gifford, sr., Central Elkader; Kaylee Smits, sr., Westwood; Olivia Larsen, sr., Newell-Fonda.

Player of the Year: Bree Thompson, Janesville

Coach of the Year: Shelly Sorensen, Janesville

0 Comments
0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News